POŠTORENSKÁ KAMENINA

Stránka je věnovaná mapování historii keramické výroby PKZ - Poštorenské kameniny. Máte zájem o tuto výrobu? Znáte střípky historie? Podělte se s námi!

Výroba na břeclavsku se váže k založení cihelné pece v roce 1867. O dvě dekády později již keramické výrobky znamenají značku kvality v celé monarchii a jejich využíváno na množství významných staveb. Počíná také spolupráce s významnými umělci a architekty. Od roku 1907 se výroba spojila s rakovnickou firmou vzniká množství realizací, které chceme postupně z mapovat od lokalit na Břeclavsku po realizace v Praze a Vídni. 

Výroba zaznamenala několik významných období v průběhu století. Po období secese a moderny nalezla využití v art deco interiérech i funkcionalistických stavbách české meziválečné architektury. Po druhé světové válce i na dále kamenina z Poštorné funkčně zdobí významné stavby, převážně veřejného charakteru. Množství uměleckých osobnostní využívala kvality hmoty v 2. pol. 20. století pro svojí vlastní tvorbu a pro realizace do architektury a veřejného prostorou. 

Naším cílem je utvoření databáze stavebních památek a děl. Vzniká také putovní výstavy o historii výroby. Může být představena i u vás. Kontaktujte nás.

Pomozte nám pomoci společně zmapovat stavby, autory a díla vzniklá z poštorenské kameniny! Pošlete nám fotky nebo odkazy na tyto realizace!

www.facebook.com/pg/Poštorenská-kamenina