2009

Skleněný expres / Glass Link Stockholm - Praha

(asistentka kurátora)

Švédské sklo 20. století 
Výstavní sál, Uměleckoprůmyslové museum, 17. listopadu 2, Praha

17. 10. 2009 - 28. 2. 2010)

Výstava představující nejlepší díla švédského sklářství 20. století, kterou připravily Smålands Museum-Swedish Glass Museum ve Växjö a Uměleckoprůmyslové museum v Praze, symbolicky uzavírá rok předsednictví České republiky a Švédska v Radě EU. Obě země spojuje dlouhodobá tradice spolupráce a ovlivňování v oblasti tvorby průmyslového i ateliérového skla. Výstava se soustředí také na dokumentaci společných trendů ve skle 20. století. Doprovází ji vydání menší publikace.

Výstava se koná pod záštitou paní Catherine von Heidenstam, velvyslankyně Švédského království v České republice.

Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. 

Design stage, Tescoma

(produkce společně s Terezou Svobodovou)

Veletržní palác Národní galerie v Praze 

23. 9. - 17.  11. 2009)

Kurátoři výstavy: Michal Škoda a Lenka Žižková

Produkce za Design Cabinet CZ:  Dita Hálová a Tereza Svobodová

Chcete vidět zblízka, jak se rodí design varného a stolního nádobí zlínské firmy Tescoma? Tescoma patří k předním světovým výrobcům a najdete ji na všech významných světových veletrzích. Významná ocenění dokazují, že produkuje skutečně dobrý design v duchu hnutí Design for all, design for everybody.
Výstava pod názvem design_stage představí návštěvníkům pražského Veletržního paláce to nejlepší z dosavadní tvorby zlínských designérů. 

www.youtube.com/watch?v=9TG4mf3mzas[/youtube] 

www.living.cz/pojdte-na-vystavu-design-stage/

www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/tescoma-v-ruzovem

www.designmag.cz/udalosti/9946-vystava-design-stage-nahlizi-pod-poklicku-designu.html

Nový (z)boží! v Praze

(instalace, kurátorka společně s Lenkou Žižkovu)

Galerie Českého centra, Rytířská 31, Praha 1 

29. 07. - 3. 09. 2009)

Kurátor výstavy: Lenka Žižková a Dita Hálová

Architektonické řešení: Roman Vrtiška a Vladimír Žák

Grafický design výstavy a katalogu: Lukáš Kijonka a Michal Krůl, Studio Kolektiv

Produkce a propagace: Dita Hálová a Viera Postníková

Instalace: Dita Hálová a Štěpán Řehoř

Výstava výsledků soutěže Národní cena za studentský design 2009.

Poté, co výstava vybraných prací s loňského ročníku Národní ceny za studentský design 2008, jejími autory (Roman Vrtiška, Vláďa Žák, Lukáš Kijonka a Michal Krůl) nazvaná Nový (z)boží!, překročila hranice rodné vlasti do Stockholmu (tam otevírala naše předsednictví Radě EU), Moskvy (tam se zúčastnila veletrhu Design a reklama) a Mnichova (kde byla vystavena v sálku Českého centra na Prinzregentstrasse), vrátila se v polovině prázdnin zpět do Prahy. Zásluhou pražské galerie Českého centra je naposledy k vidění v Rytířské ulici 31, kde jsou k mání také katalogy k soutěži. Ty zaujaly nekonvenčním řešením všude, kde se výstava prezentovala.

V přátelské atmosféře se na vernisáži sešla většina těch, kdo se na organizaci soutěže a výstavy dobrovolnicky podíleli a jejich kolegové, přátelé a ti, co mají rádi mladý a svěží studentský design. V horkém pozdním podvečeru se pil "Beton" (Becherovka s tonikem), protože sponzorem večera byla právě Becherovka. Kupodivu se nikdo neopil a žádný exponát nepřišel k úhoně.
Výstava je k vidění do 3. září Lenka Žižková

www.designcabinet.cz/novy-z-bozi-2008-naposledy-k-videni-v-praze

Foto: Aneta Marková a Lenka Žižková

17. Letní keramická plastika 

(organizační a kurátorská spolupráce)

Středočeské muzeum, Roztoky u Prahy

20. 6. - 30. 9. 2009)

V prostorách zahrady Středočeského muzea v Roztokách u Prahy se otevřel další ročník Letní keramické plastiky. Představují se v ní rozmanitá díla od 24 umělců, od tradičně vystavujících a členů stejnojmenného občanského sdružení, po řadu známých tvůrců například Jana Koblasy, Jindry Vikové, Lubomíra Šilara a Jana Hendrycha.

V tomto roce byli osloveni i studenti a absolventi VŠUP a AVU v Praze Eva Plechová, Rudolf Jakubík, Barbora Hapalová, Kryštof Hošek, Irena Kárníková, Tereza Salačová. Čestnými hosty se stali doc. Pavel Knapek, vedoucí ateliéru Keramika a porcelán Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze a Bohumil Zemánek in memoriam. Jde o autora mimo jiné dnes již neexistujících bronzových plastik "Tři" v Praze na Folimance. Ve své tvorbě byl spojován s českou novou figurací a českou groteskou.

17. letní keramickou plastiku pořádá stejnojmenné občanské sdružení ve spolupráci se Středočeským muzeem, které roztocký park spravuje. Záštitu nad výstavou převzalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze. (Ukázky z minulého ročníku výstavy LKP, představuje UPM na své zahradě v centru Prahy, která je veřejnosti přístupná o Muzejní noci, vernisážích atd.)

Letos svá názorově rozmanitá díla vystavují: Jana Bébarová / Marek Dias / David Exner / Václav Gatarik / Barbora Hapalová / Jan Hendrych / Kryštof Hošek / Lyubomir Jordanov Ivanov / Rudolf Jakubík / Irena Kárníková / Jan Koblasa / Petr Lada / Helena Ladová - Lišková / Eva Pelechová / Naděžda Potůčková / Šárka Radová / Tereza Salabová / Jaroslav Šafr / Lubomír Šilar / Markéta Škopková / Petr Valer / Jindra Viková a čestnými hosty Pavel Knapek a Bohumil Zemánek in memoriam.

www.designcabinet.cz/17-letni-keramicka-plastika-1245743644

Ozvěny 16. Letní keramická plastika

(organizační a kurátorská spolupráce s Milanem Hlavešem)

Fontána Heleny Johnové
Zahrada Uměleckoprůmyslového musea, 17. listopadu 2, Praha 1

28. 5. 2009)

Úvodní slovo: Dita Hálová

Kurátoři výstavy: Dita Hálová a Milan Hlaveš ve spolupráci s Letní keramickou plastikou o.s.

Zahájení proběhne 28. 5. 2009 od 17 h Uměleckoprůmyslové museum v Praze 

Tradiční jarní zahájení provozu fontány Heleny Johnové na zahradě Uměleckoprůmyslového muzea v Praze bylo spojeno s vernisáží malého výběru děl z 16. letní keramické plastiky pořádané roce 2008 pod záštitou UPM v exteriérech Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Pět vystavujících autorů Jana Bébarová , Anna Klimešová, Helena Ladová Lišková, Jan Koblasa, Bára Pšenčíková obohatí prostředí zahrady až do příštího jara.

Výběr ukazuje různé cesty v současné tvorbě v exteriérové keramické plastice. Je i malou pozvánkou na další již 17. ročník této akce, která bude zahájena 20.6. 2009 v zámecké zahradě Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

Součástí slavnostní akce se stalo i zahájení provozu nové součásti zahrady, keramického pítka pro ptactvo od Petra Lady zhotovené na přání zaměstnanců UPM. Zahájení provozu se stane také tradiční a přínos ocení nejen zaměstnanci,ale především opeření návštěvníci zahrady. Zahradu je možné navštívit jen u příležitosti vernisáží a dalších akcí muzea. V nejbližším termínem je Pražská muzejní noc 20.6. 2009.

Letní keramická plastika, o.s.
www.keramicka-plastika.cz

Bébarová Jana - Lože pro princeznu, 2008
Klimešová Anna - Plod, 2008
Ladová Lišková Helena - Obrana I., "Obrana II., Obrana III., vše: 2008
Koblasa Jan - Plazit jazyk, 1970, Pokus o úsměv, 1970
Pšenčíková Bára - Sedící chrtík, 2007,  Stojící chrtík, 2007

Nový (z)boží! v Mnichově

(instalace, kurátorka společně s Lenkou Žižkovu)

Kurátorky výstavy: Lenka Žižková a Dita Hálová

Architektonické řešení: Pavel Griz

Grafický design výstavy a katalogu: Lukáš Kijonka a Michal Krůl, Studio Kolektiv

Produkce a propagace: Dita Hálová a Viera Postníková

Výstava výsledků soutěže o Národní cenu za studentský design 2008 se přemístila z ruské metropole Moskvy do německé metropole Bavorska Mnichova. Zatímco v Rusku se představila na veletrhu, v Německu se prezentovala v galerii Českého centra na prestižní adrese Prinzregentstrasse ve čtvrti Lehel.

Do Mnichova jsme vyrazili v sestavě MgA. Pavel Griz, architekt, absolvent VŠUP, BcA. Dita Hálová, absolventka FUD UJEP v Ústí n. L. a současná studentka teorie designu na VŠUP a PhDr. Lenka Žižková, ředitelka nadačního programu Design Cabinet CZ Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Abychom ušetřili, jeli jsme mou malou škodováckou Fabií. Cestovali jsme zdravotně oslabení - Pavel s angínou a antibiotiky, já s angínou a rozvášněnou alergií a unavená Dita, která se v noci vrátila z Itálie, kde byla na studijní cestě se VŠUP. Ačkoliv jsme měli vypracován podrobný itinerář, pod mým vedením jsme jako vždy v Mnichově dojeli někam úplně jinam. Problémy nemám v New Yorku, Římě, Paříži, Buenos Aires ani Kapském Městě, ale v Mnichově dojedu z neznámých důvodů vždy jinam, než nám v plánu.

České centrum je umístěno v monumentální bývalé státní budově na Prinzregentstrasse pár kroků od Bavorského národního muzea a Domu umění a v sousedství a Shack galerie. Výstavní sál je umístěn společně s kancelářemi v prvním patře, velká okna jsou orientována do rušné Prinzregentstrasse. Budovu sdílí České centrum společně s dalšími významnými německými vzdělávacími institucemi.

Ubytováni jsme byli v mnichovském bytě Českého centra, který je v samém jádru města v sousedství nově postavené synagogy a židovského muzea. Do naší galerie jsme sice mohli jezdit tramvají, ale protože je v pěším dosahu, velmi se nám líbily ranní a noční pochody středem města. Oceňovali jsme a vychutnávali si neobvyklou čistotu města a především to, kolik je v něm udržované zeleně. Všude, kde to jde, jsou udržované parky, stromy, keře, trávníky, květníky, truhlíky, květináče. Na čistých lavičkách se dá příjemně posedět, odpadkové koše nepřetékají odpadky, nikde se nevidí psí hovínko, i když pejsky a jejich majitele potkáte na každém kroku. Přes rušnou dopravu zde byl čistý vzduch a z více než milionového Mnichova dýchala pohoda a klid. A jak to v Německu bývá - špinavé auto nenajdete. K tomu, co nás nadchlo, patřily také umělé vlnolamy pro surfaře na říčce (kanálu), která protéká krásným parkem Anglická zahrada v centru města. Surfaři stojí poslušně ve frontách na obou březích, aby naskočili na vlnu ve chvíli, kdy předchozí labužník skončil v jejích vlnách. Nás "čumilů" bylo na přilehlém mostě a březích více, než surfařů.

Mnichov je také město cyklistů a aut Porsche. Takovou koncentraci těch, co se pohybovali na kole v oblecích, sportovním, šatech, s nákupními taškami i v ryze sportovním oděvu jsme neviděli ani v Holandsku. Jako vášnivý cyklista dodávám - a těch typů kol pro všechny - mladé, agresivně dynamické, muže, ženy, staré dámy, pro sport a na nákup, do zaměstnání, parku, na piknik... A tolik "porscháků", kolik jich potkáte v Mnichově za danou časovou jednotku, nenapočítáte ani v Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem nebo Hamburku.

Jako vždy jsme po večerech zkoušeli domácí, bavorské speciality. K pečenému kolenu jsme se sice nepropracovali, ale různé klobásy typu Münchner Weiswurst, a také spätzlí, pečených brambor, bramborového salátu, zelí a samozřejmě bavorská piva jsme otestovali.

Výstava a přenosky Deutsche Post

K vizuálnímu a architektonickému stylu výstavy Nový (z)boží! patří umístění exponátů na barevných plastových přenoskách v duchu myšlenky, že jde o čerstvé studentské návrhy, modely a předměty - tedy o nové zboží. V Praze a ve Stockholmu nám je zapůjčila firma SSI Schäfer, v Moskvě je nahradily kartónové krabice sponzorsky věnované firmou Model Obaly. V Německu se začaly jevit přenosky jako problém, protože firma SSI Schäfer má v Německu sídlo v Hamburku a chtěla zaplatit přepravu za jejich převezení do Mnichova. Takové peníze jsme samozřejmě neměli my, ani mnichovské České centrum. To navíc nevlastní ani žádné sokly či nějaký výstavní systém. Pak napadl paní Gabrielu Schmidt skvělý nápad. Při denní návštěvě místní pošty ji zaujaly jasně žluté barevné přepravky Deutsche Post. Slovo dalo slovo a situace se začala jasnit. Místní pošta a její nájemce nám je na výstavu půjčí! Protože však neměl běžně na skladu množství, jaké jsme potřebovali, poměrně dlouhou dobu je stahoval z oběhu. A Gábinka je pak postupně převážena do výstavního sálu. Byly bezvadné až na jednu slabinku - samozřejmě se používaly a byly tudíž poměrně špinavé.

Celou neděli jsme pak různými čisticími prostředky několikrát drhli a umývali. Zatímco já jsem s první očistou zápasila v kuchyňce, Dita, zavřená ve sprše, očistu dokončovala. Pavel je přenášel po schodech nahoru a dolů sušit na rozlehlý dvůr sevřený budovami různých vážených institucí. Brzy jsme pro množství rozložených žlutých bedniček vzbudili podezření místních obyvatel a především správce budov. Chodil nás kontrolovat, ve skrytu sledoval, co to v českém centru pášeme s německými pošťáckými přepravkami za nepravosti, až to nevydržel a přišel vše prověřit na místo samé. Asi byl zaskočen, když nás uviděl celé ucákané, mokré a upatlané s nimi a jejich očistou zápasit. Žluté přenosky německé pošty se osvědčily - výstavu navíc rozveselily a rozjasnily.

Výstava

Koncepci výstavy jsme museli mírně pozměnit nejen kvůli velikosti sálu, počtu oken a dveří, ale také pro jeho víceúčelovost. České centrum v něm pořádá koncerty, semináře, přednášky, promítání filmů. Museli jsme tedy vytvořit navíc místo pro určitý počet židlí. Na štěstí se později ukázalo, že Mnichovanům nevadí sedět mezi studentskými exponáty, naopak se jim to líbí (asi podobně, jak tomu bylo v galerii bývalého Design centra ČR).

Na vernisáž dorazilo hodno krajanů, kteří měli spoustu nápadů, co na exponátech vylepšit a co by se dalo vyrábět, bohužel nikdo nepřišel s žádnou myšlenkou, jak naši nebo podobnou bohulibou činnost finančně podpořit, nebo kde na ni hledat zdroje. Byli zde také němečtí designéři a podnikatelé, kteří kladli velmi erudované dotazy a měli i jasně orientované názory na některá řešení. Někteří dlouze studovali vystavená portfolia, jiní je chtěli společně s plakáty koupit nebo odnést.

Dobrou náladu na vernisáži podpořila čtveřice muzikantů tvořících skupinu SlovaCzech. Brzy se k jejich hudbě a zpěvu přidal každý, kdo uměl česky, ba i ti německy hovořící.

Výstavu Nový (z)boží! ze soutěže Národní cena za studentský design 2008 podpořil Generální konzulát v Mnichově, České centrum v Mnichově a nadační program Design Cabinet CZ Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Děkujeme ředitelce Veronice Fedotové za pomoc a to, že výstavu do Mnichova pozvala a umožnila její prezentaci a Gabriele Schmidt za to, jak se o nás starala, rebarborový koláč upekla, klobásky nakoupila, naučila nás je připravovat, a za ty žluté pošťácké přenosky, které sehnala.

Lenka Žižková
Foto Lenka Žižková, Pavel Griz, České centrum v Mnichově

www.designcabinet.cz/novy-zbozi-v-mnichove

Všehochuť II.

instalace a kurátorka výstavy)

Městská výstavní síň, Benešov u Prahy

1. 9. 2009 - 25. 9. 2009)

Kurátor výstavy: Dita Hálová 

Výstava studentů a absolventů středních a vysokých škol se zaměřením na design a architekturu z Benešovska.
Vernisáž se koná 31. 8. od 16 hodin. 

STUDENTI ČESKÝCH VÝTVARNÝCH ŠKOL - VŠEHOCHUŤ
Výstava z cyklu UMĚLECKÉ ŠKOLY. Koncipovanou přehlídku připravila Dita Hálová. 


Účastníci: 

Vojtěch Hrubant, VŠVH Praha / Soňa Hvězdová, VŠVH Praha / Jan Písařík SUPŠ Praha Žižkov / Oldřich Sládek FA ČVUT Praha / Irena Sojková, Gymnázium na Pražačce, Praha / Michal Švejda, FA ČVUT Praha 
AMARANT podruhé

(organizační spolupráce, kurátor výstavy) 

Městská výstavní síň, Benešov u Prahy

4. 8. - 27. 8. 2009)

Normalizace a krystalizace (Amarant podruhé v Benešově)  

absolventi VŠUP a FUD UJEP), Městská výstavní síň, Benešov u Prahy 

Kurátorka výstavy: Dita Hálová

Vystavující:

Linda Čihařová / Dita Hálová / Vít Jonáš / Pavel Karous / Radka Procházková 

Nový (z)boží! v Stockholmu

(produkce a propagace společně s kolegy)

České centrum, Villagatan 21,  Stockholm, SWE 

15. 1. - 20.  2. 2009 )

Kurátorky výstavy: Lenka Žižková a Dita Hálová

Architektonické řešení: Roman Vrtiška a Vladimír Žák

Grafický design výstavy a katalogu: Lukáš Kijonka a Michal Krůl, Studio Kolektiv

Produkce a propagace: Dita Hálová a Viera Postníková

Instalace: Vladimír Žák

Výstava výsledků soutěže o Národní cenu za studentský design 2008 

Výstava proběhla v Českém centru ve Stockholmu výstava Nytt Gods, která zahájila předsednictví České republiky Evropské unii. Výstava prezentovala český současný design. 

www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1424013-novy-zbozi-ve-svedsku